• Studio Video

 • Brand in Motion

BRAND IDENTITY AND CREATIVE STORYTELLING

Česká verze

Work

Portfolio

Creativity, aesthetics and storytelling are what we are. We'll create your video according to your wishes. From the initial draft to the final animation. Vimeo.

Satisfied clients

Satisfied clients are the best advert for us. Keeping this in mind, we'll be in touch with you from the very first idea to the final delivery, to ensure that all your needs are covered.

Abc
Aha
Blesk
Blesk pro ženy
Dopravní podnik města Brna
Nestlé
Blesk pro ženy
ABC
Masarikova univerzita
Blesk pro ženy
Blesk pro ženy
iSport

About

Morning Pug is a creative studio that specializes in creating and processing audio-video products, tailored to fit the needs of our clients, whether they are an international corporation, a government institution, an NGO or just a small business. We always involve our clients in the creative process and inspire them to speak up and discuss their ideas with us, so that the product is to their satisfaction. In the past years we have gained experience working with a wide range of customers - from TVs, papers, magazines, schools and universities, to NGOs and many others


Are you interested in our work? Would you like to establish cooperation with us? If so, please do not hesitate to contact us.

@MorningPug

Media

 • Treble
  Volte lidi, o kterých víte, že třeba sbírají psí hovínka, paroduje klip Mádla s Issovou

  Před volbami v roce 2010 zveřejnili herci Martha Issová a Jiří Mádl klip Přemluv bábu, v němž vyzvali mladou generaci, aby nenechala své prarodiče volit z nostalgie levici.

 • Treble
  VIDEO: Kníratá tanečnice roztočila Harlem Shake v brněnské šalině

  Z tramvajové tyče visí hlavou dolů baletka v kožené bundě a nadýchané sukýnce a vlní se do rytmu. V šalině to trochu hází a trsající spacáková žížala má co dělat, aby se udržela na sedadle.

 • Treble
  Městský strážník je hvězdou roztančeného klipu hradecké univerzity

  Hradec Králové /VIDEO, ROZHOVOR/ – Hradecká univerzita nezůstává pozadu za ostatními vysokými školami a vysílá do světa svůj zbrusu nový klip. Propaguje filozofickou fakultu a podíleli se na něm sami studenti.

 • Treble
  Herečka Plodková se líčila v rukavicích. Dopadla jako klaun

  Revmatismem trpí v Česku přes sto tisíc lidí všech věkových kategorií, až polovina z nich končí kvůli nevratnému poškození kloubů v invalidním důchodu.

 • Treble
  Na cestě k videožurnalismu

  Video, video a zase video. Video se stalo hlavním zdrojem informací a přenosu zpráv. Mediální organizace se předhání, jakou zprávu či sdělení uvidí největší počet možných diváků.

 • Treble
  S čím točit?

  Většina začínajících video-tvůrců nutně řeší otázku, jakou techniku pro natáčení a editaci videa pořídí. Přestože neustálý vývoj sráží ceny technologií na minimum a profesionální nástroje si nyní může dovolit ...

Contact

Say hello to the Pug!

Are you interested in our work? Would you like to establish cooperation with us? If so, please do not hesitate to contact us.